Osvětlování fasád budov provází současnou civilizaci prakticky již jedno celé století. S výrobou prvních pouličních lamp na bázi vláknových žárovek rostla i touha movitějších lidí zviditelnit jejich majetkové poměry i v nočních hodinách. Žárovky se v Praze objevily již v roce 1924 a nahradily původní obloukové lampy vynálezce Františka Křižíka. Mimochodem, Hybernskou ulici osvětlovaly již v roce 1882.
Nástup sodíkových výbojek
Po druhé světové válce se v 50. letech rozjela průmyslová výroba rtuťových výbojek a ty vytlačily ve venkovním osvětlení veškeré původní zdroje. O deset let později opustila výrobní linky první vysokotlaká výbojka na principu sodíkových par a z důvodu bezpečnější aplikace se začala tato světla používat ve formě reflektorů prakticky všude. Jejich výhodou byl levný provoz a nízké výrobní náklady. Výbojkám také konstruktéři svítidel přizpůsobovali směrové reflektory a ty se pak běžně využívaly pro osvětlování historických památek – městských památkových rezervací, hradů a zámků, galerií, oranžérií, parků a fontán.
Led diodové reflektory
Sodíkové a metalhalogenidové výbojky můžeme podél fasád některých objektů spatřit dodnes. Působivá kombinace chladného bílého světla s typickým nažloutlým tónem kmitajících sodíkových par vtiskne některým budovám zvláštní magické kouzlo, jaké v průběhu dne nelze zaznamenat. Výrobci reflektorů však nezahálí a vývojové týmy se posunuly ještě dál. Výsledkem jejich práce je LED diodový reflektor . Speciální integrovaná deska osazená polovodičovými výkonnými čipy zvládne vytvořit světelný tok, který překoná i výkonné výbojky, přitom je spotřeba elektrické energie několikanásobně nižší.
Diody jsou schopné pracovat i v extrémních mrazech a v tropickém vedru, osazují se v tělesech s vysokým stupněm IP krytí a jsou tudíž schopné být takřka bez údržby nasazeny v místech, kde výbojky selhávají. Jejich výhodou je i extrémně dlouhá životnost a nepatrné rozměry. Lze je používat i pod vodou k osvětlení bazénů a jezírek a prakticky pro všechny typy historických objektů. Diody mají téměř neomezený rozsah barev světla, což umožňuje tvořit nepřeberné množství barevných variací.