Vzít si úvěr je zcela běžná záležitost. Lidé si půjčují častěji než dříve a za více či méně výhodných podmínek a často nejsou ani dost dobře informovaní o podmínkách, které vlastně podepsali. Lidé si opatřují peníze na pořízení bydlení, vybavení domácnosti, zakoupení auta nebo i na pořízení vánočních dárků nebo dovolené snů.
Jsou situace, kdy není zbytí, a úvěr si vzít musíte. Týká se to především bydlení. Ale pak jsou situace, kdy je na pováženou, zda si vzít půjčku nebo našetřit. Například na takovou lednici si můžete poměrně snadno našetřit. Nepotřebujete si kupovat žádný super model, pořiďte si takovou, na jakou máte. Lidé totiž očekávají příliš vysoký standard, ze kterého nechtějí slevit a to je problém. A půjčit si na dárky nebo dovolenou? To už je učiněné bláznovství, kterého se dopustí lidé, kteří nemají žádnou počítačovou gramotnost.
Když už si vezmete půjčku nebo hypotéku, vždy si udělejte dokonalou kalkulaci. Nepočítejte nakvap, ale v rozpočtu si udělejte dostatečnou rezervu, abyste vždy měli nějaké peníze navíc pro Vaši rodinu.
Někdy se stane, že si například půjčíte nezanedbatelnou částku například na rekonstrukci bytu a přestane Vám fungovat auto a musíte si půjčit na nové. Samozřejmě vyhledáte opět finanční dům, ať už bankovní či nebankovní. A může nastat problém. Pokud je objem a rozsah Vašich pohledávek poněkud vysoký, vždy je možné tento problém řešit refinancováním. Reagujte na svou snižující se platební schopnost pružně, aby Vám nenarůstali závratnou rychlostí úroky, a abyste se neocitli v platební neschopnosti. To by opravdu nebylo vůbec nic příjemného.
Lidé si nepočínají úplně zodpovědně a pak se nestačí divit tomu, jaké jsou důsledky takového konání. Obvykle ovšem na nezodpovědnost jedince doplácí také jeho nejbližší okolí. To by měl mít na mysli každý, kdo plánuje vzít si úvěr.