Existují dva typy digitálních nomádu. Ten první si svůj domov vozí prakticky na zádech. Pracují 6-8 hodin denně a v místě kde dorazí i chvíli žijí. Jejich přesuny nejsou až tak velké. A pak existují nomádi, kteří cestují po celém světě a pracují třeba jen 2 hodiny denně. Digitální nomád je tedy člověk, který pracuje sám na sebe a přitom se přesouvá po celém světě. Ke své práci využívá pouze internet a notebook. Jedná se tedy hlavně o obory v IT sekci. Může se jednat o programování, online marketing, copywriting, fotografování a práce s grafikou nebo také práce virtuální sekretářky. Trh se, ale nomádům otevírá čím dál více.
Výhody digitálního nomádství?
Obrovskou výhodou této práce je, že nemusíte sedět každý den v kanceláři. Můžete pracovat například z pláže někde v Karibiku. Digitální nomádi hlavně utíkají v zimě do tepla. Nejen teplo, ale i slunce a změna prostředí dokáže člověka nakopnout k produktivitě. Stačí pouze odolat všem lákadlům destinace a pevně si stanovit kdy budete pracovat a kdy poznávat novou krajinu. Velkou výhodou digitálního nomádství, je možnost pracovat ze zemí s nižšími náklady na bydlení. Tím ušetří a ještě si peníze našetří. V neposlední řadě, ale jde o lidi a je to hlavně o lidech. V nomádské komunitě po celém světě najdete spoustu dobrých kamarádů. Setkáváte se po celém světě a večerní relax na pláži, surfování může být už pro Vás jen tou třešničkou na pomyslném dortu.
Nevýhody
Nebudeme si nic nalhávat. I tato práce není jen o superlativech a má v sobě i pár nevýhod. Může Vám chybět rodina, domov a Vaši životní přátelé. I velké přesuny mezi destinacemi nejsou příjemné. Mohou rozhodit Váš denní rituál. Ale jde o priority. Pokud tedy podnikáte a pracujete z domu, přechod na digitální nomádství není složité.
Stát se nomádem je výzva
Velká část nomádů kromě práce pro klienta investuje svůj čas i do vlastních projektů. Může se jednat o fyzický prodej zboží pomocí dropshippingu, tvorba digitálních produktů nebo třeba zakládají vlastní firmy, které řídí na dálku. Životní styl nomáda je jedinečný a je jen na každém zvlášť, jak dlouho u digitálního nomádství zůstanou.