Jakmile je něco zakázané, stane se to mezi lidmi velice populární. To je obecný zákon, který spolehlivě funguje. Lidé jsou totiž na zákazy jakéhokoli druhu poměrně citliví, zvláště na ty, které svým způsobem budí dojem, že omezují jejich osobní svobody do té míry, že je staví do role dětí, které neumí samy posoudit, co je pro ně dobré a co nikoli.
Typickým příkladem zákazu, který fungoval naprosto opačným způsobem, se stala prohibice, která nastartovala konzumaci alkoholu v nebývalé míře, a to i u těch osob, které mu dříve příliš neholdovaly. To nejlepší, co mohly úřady s tímto stavem společnosti udělat, bylo zmíněný zákaz zrušit.
V České republice je situace podobná, pokud jde o rostliny konopí. Tato velice užitečná rostlina co do využití v textilním, farmaceutickém anebo potravinářském průmyslu se stala dokonale známou i malým školákům ve spojení s halucinogenními drogami.
Jen málokterý Čech tak ví, že se u nás jedná o tradičně pěstovanou rostlinu ke zpracování na textilní vlákna, která se v současnosti využívají k výrobě provazů, lan či pytlů. Nicméně ještě před příchodem bavlny na trh se konopí spolu se lnem dělily o prvenství ve využití k odívání lidí a v současnosti se tento přírodní, velice příjemný materiál dostává opět do módy.
Lidé, kteří se potýkají s různými zdravotními potížemi, rádi využívají různé konopné masti a oleje. Semena konopí mají vysoký obsah vitamínů a nenasycených mastných kyselin a jsou proto ceněna jak v kosmetickém, tak v potravinářském průmyslu.
Nicméně nejvíce slávy sklízí konopí právě kvůli obsahu halucinogenních látek, které se využívají k výrobě marihuany anebo hašiše. Toto využití proslavilo konopí i mezi lidmi, kteří zahradničení nijak neholdují, a to jediné, co je v tomto směru zajímá je prodej semen marihuany, jejíž rostliny by si rádi vypěstovali. Nicméně v tomto případě je nezbytné počítat s tím, že při pěstování jiného než technického konopí se jedná o přestupek či trestný čin.