Také je vám od nohou zima
Jistě všichni znáte horkovzsušné balóny, na tomto principu se i dnes přepravují cestující, kteří touží prožít něco výjimečného a zahlédnout tvář krajiny z výšky, aniž by se museli zanořit do čalouněných sedadel vyhlídkových letounů. Let balónem má jistě své kouzlo a přitom k tomu stačí jen docela obyčejný proutěný koš, vhodný materiál potahu balónu a především plynový hořák, který zahřívá vzduch a tím balón zvedá do výšky.
Princip stoupání teplého vzduchu vzhůru je zde více než patrný a to samé se děje doma, když otočíte ventilem radiátoru, abyste se trochu zahřáli v zimním období. Jenže právě s tím radiátorem to má háček. Teplý vzduch odtud stoupá přímo ke stropu a tak po několika hodinách vytápění místnosti zjistíte, že nahoře je už 24 stupňů a dole u země teprve 19.
Ovšem pro tepelný tělesný komfort by to mělo být obráceně, zvláště tam, kde sedíte a pracujete u stolu, např. v kanceláři. Hlava by měla být v chladnějším prostředí a nohy naopak zahřáté, protože při sezení se hůře prokrvují. Jak toho docílit, aby to bylo správně? Řešení je snadné – topení v podlaze.
Vezměte si na pomoc přírodní kámen
Budete-li o topení v podlaze vážně uvažovat, přemýšlejte i nad tím, aby bylo efektivní. K tomu vám může vypomáhat přírodní kámen na dlažbu, který má velmi nízký tepelný odpor, a díky tomu velmi rychle přijímá teplo od jeho zdroje, tedy zespodu. Kámen na podlaze pak teplo předává dál postupně a hodně pomalu, čímž vám zajistí dokonalou optimalizaci tepla v místnosti. Od nohou vám nebude zima a horní část těla nebude zas zbytečně přehřátá. A jaký kámen na dlažbu využít? V zásadě je to jedno, neboť má většina z nich podobné vlastnosti, a tak vybírejte spíše na základě vzhledu a vhodnosti k ostatním částem vašeho interiéru. Může to být třeba rula, kvarcit, pískovec, porfyr, žula nebo mramor.