Samozřejmě budete jinak zařizovat pokoj pro miminko a jinak pro školáka nebo studenta. I tak by měl být v souladu s přáními a touhami dítěte, mělo by zde být místo, kde si bude hrát, odpočívat nebo se věnovat školním povinnostem.
Bezpečnost především
Na paměti mějte, že potřeby se mění podle toho, jak dítě roste a pokud nechcete každých pár let provádět úpravy pokoje, volte nábytek tak, aby po letech vyhovoval i středoškolákovi. Všechny díly nábytku by měly plnit hlavně svou praktickou funkci, s ohledem na bezpečnost se vyhněte méně kvalitním materiálům, vhodné není ani použití skla (dvířka, vitríny). Jednotlivé kousky by měly být i stabilní, především u malých dětí je to důležité, aby nedošlo k pádu nábytku. S dítětem se předem také domluvte na tom, jak by měl být pokoj řešen barevně a čím ho vyzdobit a doladit.
Materiál a doplňky
Z materiálů volte dřevo nebo laminát, v tomto případě budete mít na výběr z různých barevných odstínů. Doporučuje se volit spíše barvy jemnější, barevně se můžete odvázat v doplňcích (osvětlení, samolepicí dekorace, tapety, koberec, povlečení, rámečky na obrázky), jejich obměna je pak snadnější a i levnější. Doplňky, ač se to na první pohled nezdá, dokáží udělat opravdu hodně a dokonale změnit tvář a charakter místnosti. Výhodné jsou také kousky, které jsou vyráběny tak, aby rostly zároveň s dítětem (např. rostoucí židle).
Od mimča k dospělákovi
Potřeby několikaměsíčního miminka jsou co do prostoru minimální, dítě školou povinné už bude potřebovat nějaký ten svůj koutek, psací stůl a židli, naopak student uvítá především soukromí a moderní doplňky, které jeho útočiště ozvláštní a bude zde moci uplatnit i svoji fantazii. Dobře využitelné jsou komody, ty mohou posloužit i několik let, jejich výhodou je hodně úložného prostoru a horní část, určená nejprve pro přebalování, pak může být využita k různým jiným účelům.