
Bavlna se stala jedním ze symbolů moderní doby. Zhotovuje se z ní obrovské množství výrobků včetně dětských bavlněných látek. Je vám zřejmě známo, že jde o čistě přírodní záležitost, a že právě bavlna je v tomto směru ideálním řešením. Co vlastně o bavlně víme?
Nevyrábí se z ropy – v první řadě bavlna není syntetika a nevzniká z ropy. Bavlník je rostlina a s ropou opravdu nemá nic společného. Při pěstování bavlny https://www.scanquilt.cz/povleceni_hladka-bavlna tedy nedrancujeme nerostné bohatství naší planety, jde na rozdíl od ropy o obnovitelný zdroj, podobně jako je tomu u odumřelých stromů, které lze využít pro výrobu papíru.
Nepodporuje výskyt mikroplastů – syntetické oblečení podporuje výskyt mikroplastů v přírodě. Některé zdroje uvádí, že v průběhu jediného praní šesti kilogramové náplně polyesterového oblečení se do přírody uvolní přibližně čtyři sta tisíc mikroplastů, a praní jedné fleecové bundy vytvoří zhruba dvě stě tisíc mikroplastů. Mikroplasty jsou velice jemné nanočástice, které se dostávají do ovzduší, do pitné vody a zamořují půdu a další místa v životním prostředí. Problém mikroplastů spočívá hlavně v tom, že se dostávají do těl všech živočichů a samozřejmě se tomu nevyhne ani člověk, údajně je každý z nás má ve vnitřních orgánech a někdy doputují až do mozku.
Používáním, tedy hlavně praním syntetických tkanin vzniká zhruba celá jedna třetina mikroplastů na této planetě, a tak je jedním z rozumných řešení snížit výrobu syntetických vláken a naopak zvýšit produkci přírodních tkanin, kam patří kromě bavlny například len nebo viskóza, juta, konopí, kokosová vlákna, kapok nebo sisal.
Bavlnu děti snáší dobře – není-li bavlněná látka zasažena nevhodnými barvivy, je tento materiál dobře snášen i alergiky. Bavlna je dostatečně prodyšná, neškrábe a nesvědí (hlavně ta sepraná), dobře nasává pot a lze ji prát i žehlit na vysokou teplotu, což omezuje výskyt různých patogenů.