Nejprve musíme poznamenat, že zbavit se roztočů zcela nejde. Jedno je však jisté, jde jejich výskyt v domácnostech omezit. Omezit tyto nevítané návštěvníky domácnosti můžeme tím, že se budeme maximálně věnovat úklidu, pravidelně utírat prach i z horních skříněk. Květiny v bytě se obecně nedoporučují ale pokud už tak máte a nechcete měnit, nezapomeňte je pravidelně sprchovat lehce vlažnou vodou, pokud to u citlivých druhů nejde pak alespoň listy pravidelně otírat od prachu každé dva týdny.
Koberec z bytu pryč
Ideální pro alergika je, když má domácnost bez koberců. Je to především kvůli náročnosti úklidu. Samotné vysávání nestačí a je nutné jednou za čas koberec pořádně za pomoci tetovače vyčistit. Klasické lino, plovoucí nebo dřevěná podlaha jsou oproti tomu ideální.
Domácí mazlíčci ano, ale…
Na první pohled zvířátko a alergie na roztoče a prach nejdou k sobě. Je to pravda, pejsek, kočička, králíček, opravdu musí z bytu pryč. Jsou však ale zvířátka, která si s klidem můžeme pořídit, příkladem jsou například strašilky, což je druh hmyzu, který je navíc téměř nenáročný na chov.
Žaluzie, račte dál
Záclony jsou lapače prachu stejně tak jako závěsy. Perou se jednou za čas, a to je důvodem toho proč bývají plné prachu. Pokud zvažujete, jak zařídit domácnost pro alergika, nebo jste-li sami alergičtí rozhodně je dobré popřemýšlet nad pořízením žaluzií.
Čistička vzduchu
Mnoho lidí může namítnout že stačí otevřít okno a není třeba čističky. Je to pravda, není třeba čističky v létě, kdy je okno otevřené neustále. Ovšem v zimních měsících, kdy větráme méně často je to skvělý pomocník. Její výhodou je, že dokáže nejen zlepšit klima v místnosti, ale zachytává na svůj filtr také prach.
Věříme, že článek byl inspirací k tomu, abychom pochopily že alergie na prach a roztoče není nic zas tak hrozného, stačí si trošku upravit prostředí ve kterém žijeme a rázem bude vše lepší.